Takip Edin

Biyoloji

VURGUN HASTALIĞI NEDİR?

Yayınlanma tarihi

-

OKUMA ZAMANI: 2 dakika

Vurgun veya dekompresyon hastalığı, kısa sürede yüksek basınçlı bir bölgeden alçak basınçlı bir bölgeye geçilmesi nedeniyle vücutta gaz kabarcıklarının oluşmasına sonucu ortaya çıkan gaz embolizmidir. Özellikle dalgıçlar, pilotlar veya su altı inşaat işçileri gibi basınç değişimi etkisinde kalanlarda rastlanır. Dekompresyon sözcüğü “basınç azalması” anlamına gelir.

İnsan vücuda yeryüzündeki normal hava basıncında yaşamaya alışıktır. Bu basınç düzeyinde -başta azot olmak üzere atmosferdeki bazı gazlar vücut dokularında çözelti hâlinde (sıvı hâlde) bulunurlar. Hava basıncı düşmeye başlarsa, dokulardaki gazlar yavaş yavaş kana karışırlar ve solunum yoluyla vücuttan atılırlar. Dalış esnasında dalgıçların vücuduna etki eden basınç gitgide artar. Dekompresyon hastalığında rol oynayan faktörlerin başında derinlik ve bu derinlikte geçen süre gelmektedir. Dalgıcın soluduğu havanın da basıncı aynı oranda artar. Dalış uzadıkça ve derinlik arttıkça dalgıcın vücudunda daha fazla basınçlı hava soğurulur.

 

Vurgun Nasıl Meydana Gelir?

Dalış sırasında eğer dalgıç bu azot gazının kendi kendine yavaş yavaş vücuttan atılmasını engellerse yani ani basınç farkına maruz kalırsa, diğer bir değişle hızlı bir şekilde yükselir veya su altında kaldığı derinlikte kalması gereken süreyi aşarsa, kanındaki azotun atılma sürecini beklemeden su yüzeyine dönmeye çalışırsa, bu durumda kan ve diğer dokularda çözünen azot moleküllerini, tıpkı kapağı açılan bir kutu kola gibi köpürüp kabarcık halini alarak blokaj oluşturacaktır. Böylece kabarcık formunu alan azot gazı, damarlarda ve dokularda oksijenin iletilmesini engelleyecek ve de Bu engellemeler de tutuluma neden olur.

 

Hastalığın Belirtileri ve Tedavisi

Bu hastalığın belirtileri 1 ile 6 saat içerisinde kendini gösterir. 24 saat içinde çoğunlukla eklemlerde (bel, omuz ve diz gibi) görülür. Deride kaşıntı ve döküntüler, güç ve denge kaybı, yutmada güçlük, görüş ve konuşma bozukluğu, bilinç kaybı, konsantrasyon bozukluğu ortaya çıkabilir. Uç bölgelerde görülen kaşıntılar, özellikle gövdede leke tarzı döküntüler, mermer görüntüsü, subkutan amfizem, lenf damarlarının tıkanmasıyla portakal kabuğu görüntüsü en bilinen bulgularıdır.

Tedavisinde ilk aşamada hastaya bol su ile birkaç aspirin verilerek, bir basınç odası bulunan sağlık kurumuna sevk edilmeli ve nakliye sırasında saf oksijen solutulmalıdır. Oksijen yalnızca doku hipoksisinin ortadan kalkmasına yardımcı olmaz, aynı zamanda kabarcıkların küçülmesini ve atıl gaz atılımını da kolaylaştırır. Rezervuarlı ağız ve burun maskeleri ile oksijen tedavisi basınç odasına ulaşana dek sürdürülmelidir. Hastanın rahatlığı açısından saatte bir 5–10 dakika gibi kısa süreli hava solunması uygun olabilir.

vurgun

DALGIÇ

 

KAYNAKÇA

https://tr.wikipedia.org/wiki/Vurgun#:~:text=Vurgun%20veya%20dekompresyon%20hastalığı%2C%20kısa,basınç%20değişimi%20etkisinde%20kalanlarda%20rastlanır.

https://medium.com/neptunsualti/vurgun-nedir-ve-nasıl-önlenir-6ee45fec27c7

https://www.google.com/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=&cad=rja&uact=8&ved=2ahUKEwjZuOHH2MvvAhXOiqQKHe4rAFUQFjAPegQIEhAD&url=https%3A%2F%2Fwww.denizcilikbilgileri.com%2Fvurgun-hakkinda-merak-edilenler%2F&usg=AOvVaw0581R-EblHJRjKGkIycpDc

Yorum Yaz

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir