Takip Edin

Biyoloji

VİROLOJİ NEDİR?

Yayınlanma tarihi

-

OKUMA ZAMANI: 3 dakika

Viroloji, bilim dallarının prion ve viroid gibi virüs ve organizmaların çalışmasına odaklanan bir daldır. Bu alandaki araştırmacılar hem laboratuvar hem de alanda araştırma yaparak bitkilere, hayvanlara veya bakterilere saldıran virüslere çalışabilir. Birçok hükümet, halk sağlığı ile ilgili konuları ele almak için büyük ölçüde virolojiye yatırım yapmaktadır ve özel ilaç şirketleri ve araştırma kurumları da viroloji ve uygulamaları ile ilgilenmektedir.

Viroloji Nedir:

Viroloji, virüsleri ve virüslerin özelliklerini tüm yönleriyle araştıran ve inceleyen biyolojinin alt dalıdır. Virüslerin özelliklerini çalışan ve bu doğrultuda tanımını yapan bilim dalıdır. Viroloji genellikle mikrobiyoloji veya patolojinin bir parçası olarak gösterilen; organik virüsleri, zincirlerini, sınıflandırmalarını, hücrelere giriş yollarını ve hastalığa yol açışlarını inceler. Viroloji alanında çalışan kişilere virolog denir. Virüsler çok küçük varlıklar olduğu için virüsleri normal ışık mikroskoplarıyla görmek mümkün değildir. Başlarda bilim insanları, virüslerin bakterilerden salınan bir çeşit zehir olduğunu düşünmüşlerdir. Daha sonraları yüksek büyütme yapabilen mikroskopların geliştirilmesi ve özellikle de elektron mikroskoplarının geliştirilmesiyle virüslerin varlığı, bili insanları tarafından tam olarak tespit edilmiştir. Diğer canlılardan farklı yapı ve özellik göstermeleri nedeniyle virüslerin, virüs bilimi anlamındaki viroloji dalı altında çalışması gerekli görülmüştür.

Virolojinin temel araçlarından biri, virüslerin ne olduklarını ve nasıl çalıştıkları sınıflandırmadır. Sınıflandırma, çeşitli virüslerin birbirleriyle ilişkili olduğunu ve bu nedenle aynı şekilde çalışabileceklerini veya aynı antiviral ilaçlara karşı savunmasız olduklarını belirlemek için kullanılabilir.

 

viroloji nedir?

virüs görseli

Viroloji nelerle ilgilenir:

Viroloji, mikrobiyoloji ve ve patolojinin alt dalları arasında yer alır. Virüsler, virüslerin özellikleri, neden oldukları hastalıklar gibi konularla viroloji ilgilenir. Bu alanda çalışmalar yürüten ve araştırma yapan bilim insanları virolog olarak adlandırılır. Virüsler, normsl ışık mikroskopları ile dahi kolayca görünmeyen varlıklardır. Canlı hücreleri enfekte ederek kendini hayatta tutan virüsler, dünya genelinde pek çok hastalığa neden olur. Hayvanlardan bitkilere, bitkilerden arkelere kadar her tür canlıya bulaşabilir;  bu nedenle ölümcül tehlikeler doğrulayabilirler. Bulaşma yüzdesi oldukça fazla olan virüsler, canlı hayatını tehdit eden ciddi problemler yaratabilir. Başlarda tam olarak nasıl bir sisteme sahip oldukları anlaşılmayan virüslerin varlığı, mikroskopların geliştirilmesi sonucunda kanıtlanmıştır. Virüslerin diğer canlılardan tamamen farklı özellikler göstermesi sebebiyle ayrı bir bilim dalı altında incelenmesi uygun görülmüştür. Tüm canlılar hücrelerinde hem RNA hem DNA’ya sahipken virüslerde RNA ve DNA asla bir arada bulunmaz bu nedenle cansız bir ortamda kendi başlarına üreyebilecek yetenekleri yoktur.

Virüs, sağlıklı bir hücreye saldırdıktan sonra hücrede büyük değişiklikler meydana gelir. Normal şartlarda hücrenin kontrol merkezi çekirdek iken, virüsle enfekte olan hücrede kontrol virüsün elindedir. Kendi genetik materyalini çoğaltarak hücreyi ele geçiren virüs, daha sonra çevre hücrelere, dokulara, organlara yayılır, ardından tüm vücutta istenmeyen durumlar oluşturur.

Hasta olduğu düşünülen kişi herhangi bir viral enfeksiyona yakalanıp yakalanmadığını anlamak amacıyla viroloji testleri yaptırtmak isteyebilir.

Viroloji Testleri Nasıl Yapılır?

Pek çok hastalıkta olduğu gibi viral enfeksiyon kaynaklı hastalıklarda da laboratuvar sonuçlarının oldukça büyük bir önemi vardır. Son yıllarda viroloji alanında gelişen testler, kesin tanıya ulaşma süresini kısaltarak hastalığın tedavsinde etkili olmuştur. Viral enfeksiyonlara kesin tanı koyabilmek için Serolojik testler dikkatle uygulanır. Bu yöntemler, bilinmeyen antijen ve antikorların tespitinde rol oynar. Serolojik yöntemlerin birkaçı viroloji alanında da öne çıkar.

 

viroloji nedir?

viroloji testi görseli

Viroloji ve Aşı Aldatmacası:

Bu paylaşımla viroloji ve aşı uygulamasının özü nedir, aşı paradigması neye dayanmaktadır; viroloji ve aşı aşı bilimi tamamıyla tek bir önerme üzerine kurulu; virüslerin hasta edici enfeksiyöz ajanlar olduğu. Bu teori olmasa insanlar aşıyı gerekli ve işe yarar bir şey olarak algılamayacaklar dahi. Virüs teorisi olmasa, bütün aşı paradigması kağıttan kule gibi dağılıp gidecek. Burada virolojinin üzerinde yüksekliği teorilerin gerisindeki yalandan bilimi, bu sözde bilimle ilgili birçok problemi ifşa edeceğim size.

Öncelikle, virüsler yaşayan canlılar değildir, canlı mikrop değillerdir. Ne solunum sistemleri vardır ne hücrelerinin çekirdeği ne de bir sindirim sistemleri bulunur. Hayatta olmadıkları gibi bulaşma özellikleri de yoktur.

Viroloji biliminin konusu virüstür, buna çalışır, lakin virüs aktivitesini gösteren video kaydına rastlayamazsınız. Bilim Anksklopedisi, üzerinde çalışılacak virüsü alabilmek için laboratuvarların, özel olarak imal edilmiş müthiş güçlü santrifüjler kullandıklarını söyler. Virüsler öyle ufak şeyler ki, ortalama boyları ancak 0.1 mikron kadar.

 

viroloji nedir?

 

KAYNAKÇA

Viroloji Testleri | Özel Viromed Laboratuvarları

Viroloji Nedir? (netinbag.com)

Viroloji nedir (ensonhaber.com)

The world news platform

Viroloji – Bilim Laboratuvarları

Yorum Yaz

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir