Takip Edin

Bilim

TAVUK DERİSİ GÖRÜNÜMÜ (KERATOSİS PİLARİS)

Yayınlanma tarihi

-

OKUMA ZAMANI: 2 dakika

 

Bu yazımızda Tavuk Derisi Görünümü (keratosis pilaris) olarak adlandırılan çok hafif olan bir hastalığa yer vereceğiz.

Tavuk Derisi Görünümü (keratosis pilaris) Nedir?

Bazen “tavuk derisi” olarak da adlandırılan keratosis pilaris, ciltte sert darbelere ve şişliklerin oluşmasına neden olan yaygın bir cilt rahatsızlığıdır. Bu küçük şişlikler veya sivilceler aslında saç köklerini tıkayan ölü deri hücreleridir. Bazen kırmızı veya kahverengi renkte görünürler.

Keratosis pilaris genellikle üst kollarda, uyluklarda, yanaklarda veya kalçalarda olur. Bulaşıcı değildir ve bu şişlikler genellikle herhangi bir rahatsızlığa veya kaşıntıya neden olmaz.

Bu durumun cildin kurumaya meyilli olduğu kış aylarında daha da kötüleştiği bilinmektedir ve hamilelik sırasında da kötüleşebilir.

Bu zararsız, genetik cilt durumunun tedavisi yoktur, ancak onu tedavi etmenin veya daha kötüye gitmesini önlemenin bazı yolları vardır. Keratoz pilaris, 30 yaşına geldiğinizde genellikle doğal olarak temizlenecektir.

Ciltte genellikle açık renklidirler. Genellikle üst kollarınızda, uyluklarınızda ve kalçalarınızda, bazen kızarıklık veya şişlikle görülürler. Yüzünüzde de görünebilirler, ancak bu daha az yaygındır.

Birçok çocuk ve genç bunu yaşayabilir genellikle yaşlandıkça kaybolur.

 

 

TAVUK DERİSİ GÖRÜNÜMÜ (KERATOSİS PİLARİS)

 

Keratosis Pilaris Belirtileri Nelerdir?

Keratosis pilaris belirtileri şunları içerir:

  • Çok pürüzlü, kuru cilt
  • Cilt tonunuza uyan kaşıntılı tüyler (sivilce veya kızarıklık)
  • Kış aylarında veya kuru koşullarda daha belirgin

Keratosis pilarisin en belirgin semptomu görünümüdür. Deride görünen şişlikler tüylerin diken diken olmasına ya da tüyleri yoluk bir tavuğun derisine benzer. Bu nedenle genellikle “tavuk derisi” ilk ismidir.

Görünüm, kıl köklerinin bulunduğu ciltte herhangi bir yerde olabilir ve bu nedenle asla ayak tabanlarınızda veya avuç içlerinizde görünmez. Keratosis pilaris genellikle üst kollarda ve uyluklardadır. Aşırı olarak, ön kollara ve alt bacaklara uzanabilir.

Tedavi ve Teşhisi

Tedavi;

Kalıtsal olduğu için tam tedavisi yoktur. Keratosis pilaris tedavisi tıbbi olarak gerekli görülmese de, görünüşü itibarıyla rahatsızlık duyan kesim tedavi isteyebilir. Başka bir deyişle keratosis pilaris medikal değil kozmetik bir durudur. Nemlendirici kremler görüntüyü iyileştirecektir.

Alfohidroksi asitler, topikal retinoidler ve lazer tedavisi görüntüyü nispeten düzenler. Ayrıca siklosporin, tirozin kinaz inhibitörleri gibi ilaçlar da benzer deri bulguları gösterebilir. Bu yüzden ayırıcı tanıda ilaç geçmişi kesinlikle sorgulanmalıdır. Uygulanan tedavi kesildiğinde derinin eski görünümüne yeniden kavuşmaktadır. Bu yüzden tedavi etkisi görüldüğü müddetçe sürekli olmalıdır.

 

Teşhisi;

Keratosis pilaris hastalığının tanısı genellikle klinik bulgularla konulur.

Doktor; derideki bulguları büyüklük, kepeklenme, kuruluk, kalınlık gibi yönlerden değerlenip deriyi daha iyi incelemek amacıyla dermatoskop adı verilen bir araç kullanılır. Dermatoskoplar deriyi daha yakından görüntülemeye yardımcıdır, bu görüntüleme işlemine de dermatoskopi denmektedir.

Bu yöntemler dışında genellikle ek bir inceleme aracı veya yöntemi gerekmemektedir.

TAVUK DERİSİ GÖRÜNÜMÜ (KERATOSİS PİLARİS)

 

Ne gibi önlemler alabiliriz?

Bazı basit şeyler cildin rahat etmesine yardımcıdır:

  • Cildinizi kaşımayın veya sertçe ovalamayın.
  • Banyo ve duş için sıcak su yerine ılık su kullanın.
  • Suda geçirdiğiniz zamanı sınırlayın.
  • Yağ veya katı yağlı sabunu deneyin.
  • Cilde cömertçe kalın yapılı nemlendiriciler kullanın.
  • Nemlendirici ile evinizdeki havaya nem katın.
  • Dar giysiler giymeyin (sürtünme ile cilt tahriş olur).

 

KAYNAKÇA

https://www.healthline.com/

https://www.webmd.com/skin-problems-and-treatments/keratosis-pilaris

https://evrimagaci.org/

Yorum Yaz

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir