Takip Edin

Bilim

SPOR YAPMANIN PSİKOLOJİK ETKİLERİ NELERDİR?

Yayınlanma tarihi

-

OKUMA ZAMANI: 3 dakika

Spor Yapmanın Psikolojik Etkileri Nelerdir?  psikoloji zihinsel işlevleri ve davranışları inceleyen bir bilim dalı olarak tanımlanmaktadır. Yakın çevremiz ve yaptığımız davranışlar psikolojik durumumuzu etkiler. Bu yüzden zihinsel sağlığımızın iyi olması için, egzersiz yapmanın psikolojik faydaları üzerine bilgi edinmemiz ve uygulamamız tavsiye edilir.

Diğer yandan egzersiz, standartlara uyumlu bir antrenman, fiziksel bir aktivite, oyun veya yarışma şeklinde tanımlanır. Şimdi şunu açıkça belirtelim ki; spor fiziksel aktivitedir, fakat her şeyde olduğu gibi psikolojik faydaları da vardır.

 

1-Sizi Mutlu Eder

spor yapmanın psikolojik etkileri, Burada deneyimlerinizi geliştiren herhangi bir şeyden veya bir aktivite’den bahsediyoruz. Egzersiz sizi mutlu eder ve bu demektir ki size psikolojik olarak çok önemli faydalar sağlar. Bunun sebebi endorfin hormonu salgılanmasından dolayıdır. Endorfin, memnuniyet hissini üreten ve beynin salgıladığı kimyasal bir maddedir. Böylece diyebiliriz ki; egzersiz sadece size mutluluk hissini vermekle kalmaz, aynı zamanda psikolojik bir denge ve zihinsel bir istikrar da sağlar. Egzersiz eğlenceli bir aktivitedir. Sizi yaşadığınız sorunlardan uzaklaştıran ve problemli durumların, stresin, zihinsel yorgunluğun ve benzerlerinin kaybolmasını sağlayan bir araç işlevi görür.

 

2- Ruhunuza Güç Verir

spor yapmanın psikolojik etkileri, Spor duygusal ve ruhsal gelişime imkan verir bu daha çok pratik yaptığınız ve egzersiz becerilerinizi geliştirdiğiniz zaman meydana gelir. Kendinizi bazen insanların başarabileceklerinden habersiz olduğu şeyleri yapma konusunda geliştirir ve hedeflerinize ulaşırsınız. Ve nihayet bunu başka alanlarda da yapabileceğinizi keşfedersiniz. Her şeyi çalışarak başarabileceğiniz gerçeğinin farkına varmak, hayatın her  türlü durumuyla yüzleşirken aynı duyguyu ve gücü size verir.

spor yapmanın psikolojik etkileri nelerdir?

SPORUN BEYİNDEKİ ETKİSİ

3- Koordinasyonu geliştirir

İnsanlarda kas hafızası adı verilen bir şey vardır. Bu kaslarımızın daha önce yaptığı aktiviteleri hatırlaması ile ilgilidir. Bu yüzden spor yaparak vücudunuza bazı beceriler kazandırabilirsiniz.

Aynı şekilde, zihin ve vücut arasında uyumlu bir bağlantı sağlanmış olur. Bu vücudunuzun güçlendiğini size bildiren bir bağdır. Vücudunuzdan ne talep edeceğinizi bilmenizi sağlar ve motor kondinasyonu geliştirir.

 

4- Kötü Anılara Elveda

spor yapmanın psikolojik etkileri,  Sportif faaliyetler beynin bilişsel işlevlerini uyarır ve hafıza ve öğrenmeden sorumlu olan hipokampus içindeki hücrelerin üretimini arttırır. Spor yapmanın psikolojik etkileri,  Ayrıca bilişsel süreci uyararak, Alzheimer veya bunama gibi hastalıkları önlemeye de yardımcı olur. Fernandez, dört saatlik bir ders çalışmasından sonra yapılan fiziksel aktivitelerin hafızadaki bilgileri güçlendirdiğini belirterek, bunu tavsiye etmektedir.

 

5- Artık Stres Yok

spor yapmanın psikolojik etkileri, bazıları sporun kendilerini ruhsal olarak bitkin hale getirdiğini düşünürler, oysa bu gerçek değildir. Tam aksine, fiziksel bir aktiviteden sonra noradrenalin denilen bir nörotransmitter salgılanır. Bu nöratransmitter, beynin stresten uzak durmasına yardımcı olan serotonin ve hatta dopamin üretimiyle ilişkilidir. Aynı zamanda iyi bir uyku için de önemlidir.

 

spor yapmanın psikolojik etkileri nelerdir?

 

Sporun Beynimizdeki Etkileri

Spor yapmanın psikolojik etkileri,  Bedenimizin doğru ve bilinçli bir şekilde harekete geçirirsek kan dolaşımını düzene sokar ve beynin zorlandığı zamanlarda ihtiyacı olduğu oksijeni almasını sağlar. Sinir hücrelerimizin yeniden yapılanmasını sağlar. Ayrıca şunu da bilmenizi isterim ki beyindeki hücrelerin yaşlanmasını geciktirir.

Sinir hücreleri arasındaki ilişkileri düzenleyerek hızlı tepki verme yeteneğini de geliştirir. Sporu sadece yetişkinler değil çocuklarında hakkı vardır. Bu yüzden çocuklarında spora yönlendirilmesinde büyük fayda vardır.  Düzenli spor yapmanın uyku düzenine olan olumlu etkisi yine bilimsel olarak kanıtlanmıştır. Düzenli beslenen ve spor yapan insanlar bedensel anlamda sağlıklı ve dinç kalmaya devam edecekleri için uyku düzenleri de bu akıştan olumlu anlamda etkilenir.. kendinizi hayal edin bir saatlik bir yürüyüş yaptınız ve eve döndünüz, o gece uykunuz nasıl olur?  Kişisel tecrübelerimden yola çıkarak şunu söyleyebilirim. spor yapmanın psikolojik etkileri, Spor yapıp eve döndüğümde, güzel bir yemek ile günü bitiriyorsam üstüne mükemmel bir uyku çekmememiz olağan dışıdır.

Kendini aynada daha fit ve canlı gören kişi spor yapmak için kendini daha da teşvik ederek bir devamlılık sağlayabilir, ya da yolun başındayken pes de edebilir tabi. Fakat spor yapmanın en büyük pisikolojik etkisi psikolojik hastalıkları düzenleyişi ve hafif düzeydeki rahatsızlıklara bile çare oluşu, kolay ve verimli bir uyku sağlaması gibi, bireyin hayat standardını yükselten çeşitli cazibeli faktörler. Birçok, fiziksel ve ruhsal hastalığa sebep olan, oturuş ya da duruş bozukluğundan kaynaklı omurilik ya da kas-iskelet sistemindeki bozukluklar, depresyon, vb konulara kadar etki etmektedir. spor yapmanın psikolojik etkileri, Psikolojimiz ve sağlığımız için belirli aralıklarla spor yapmalıyız.

 

spor yapmanın psikolojik etkileri nelerdir?

Spor Yapmanın Psikolojik Etkileri Nelerdir?

KAYNAKÇA

 https://dediopsikoloji.com/sporun-insan-psikolojisi-uzerindeki-etkileri    https://www.doktortakvimi.com/blog/sporun-insan-psikolojisi-uzerindeki-etkileri

  https://fitpeople.com/tr/saglik/spor-psikolojisi/egzersiz-yapmanin-psikolojik-faydalari/

Yorum Yaz

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir