Takip Edin

Evrim

SELEKSİYON NEDEN HEP MUAZZAM İŞLEMEZ?

Yayınlanma tarihi

-

OKUMA ZAMANI: 2 dakika

Seleksiyon Neden Hep Muazzam İşlemez? Doğal seçilim uyum tarafından yönlendirildiğinden dolayı doğa, yaşam şekillerine “mühendislik açısından” daha az ideal uyum gösteren organizma örnekleriyle doludur. Bunun çeşitli sebepleri vardır.

 

  1. Seçilim Sadece Var Olan Varyantlar Üzerinde Etkilidir:

Doğal seleksiyon yalnızca o anda popülasyonda bulunan fenotipler arasında en uyum sağlamış olanı desteklemektedir. Bu canlı, ideal özelliklere sahip olabileceği gibi olmaya da bilir. Dolayısıyla yeni avantajlı alleller ihtiyaçlara göre ortaya çıkmaz.

 

  1. Evrim Geçmişle Sınırlıdır:

Her tür, atasal formlardan değişim yoluyla kökenlenerek ilerler. Evrimle atasal formdan parçalar koparılıp, koparılan bu parçalar ile yepyeni karmaşık yapılar inşa edilmez. Bunu yerine ortaya çıkan yapının yeni durumlara uyum sağlaması temin edilir. Eğer karada yaşayan bir hayvanın uçmanın daha avantajlı olduğu bir çevreye uyum sağladığını hayal etmeye kalkarsak, bu durumda bu hayvanda kanat görevini üstlenecek fazladan bir çift üyenin oluşmasını bekleriz. Ancak evrim bu şekilde işlemez, bunun yerine organizmanın sahip olduğu özellikler üzerinde çalışır. Bu nedenle kuşlarda ve yarasalarda bu organizmalar uçamayan atalardan köken aldığı için mevcut üye çiftleri uçma için gerekli yeni fonksiyonları üstlenirler.

 

  1. Adaptasyonlar Genellikle Uzlaşmacıdır:

Her organizma birçok farklı şey yapmak zorundadır. Bir ayı balığı, zamanının bir kısmını kayalar üzerinde geçirir. Eğer yüzgeçleri yerine bacakları var olsaydı zannediyorum daha iyi yürüyebilecekti. Fakat bu sefer de çok iyi yüzemeyecekti. İnsanlar esnekliğini ve atletik yapısını, kavrayabilen ellere ve bacaklarımıza borçludur. Fakat bu yapılar muazzam değildir. Mükemmel olsalardı herhangi bir burkulma, kırımla ve kas kayıpları gibi durumlar söz konusu olmayacaktı. Bilim insanları “mükemmel insan modeli” olarak adlandırdıkları yeni insan modelini tasarladılar. Bu model ile günümüz insan yapısını yan yana koyduğumuzda, günümüz insan yapısının hiçte mükemmel olmadığını görebilmekteyiz.

 

  1. Şans, Seçilim ve Çevresel Faktörler:

Şans etkisi popülasyonların evrimsel tarihini değiştirebilir. Örneğin fırtına, böcek veya kuşları yüzlerce kilometre taşıyarak okyanus üzerindeki bir adaya fırlatabilir, rüzgar bu yeni çevre koşuluna en iyi uyum sağlayacak bireyleri taşımak zorunda değildir. Bu nedenle kurucu popülasyonların gen havuzunda bulunan alleller “geride kalan” allellere göre yeni çevre koşullarına daha iyi uyum sağlamak zorunda değildir. Buna ek olarak belirli bir bölgedeki çevre koşulları önceden tahmin edilmeksizin yıldan yıla farklılık göstererek organizma ile  mevcut çevre koşulları arasındaki en iyi uyumu sağlayacak adaptif evrimin sınırlarını belirler.

 

Bu dört özellik yüzünden evrim mükemmel organizmalar ortaya çıkaramayabilir. Doğal seleksiyon “bundan daha iyi” temeli üzerine kuruludur. Oluşturduğu çok sayıda mükemmel olmayan organizmalarda evrimin kanıtlarını görebiliriz.

Darwin’in Canlılık Hakkındaki Görüşü Makalemiz İçin Tıkla!

Seleksiyon Neden Hep Muazzam İşlemez?

KAYNAKÇA

https://www.bbc.com/turkce/haberler-dunya-44765464

https://en.wikipedia.org/wiki/Natural_selection

CAMPBELL BİOLOGY

Yorum Yaz

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir