Takip Edin

Bilim

PROTEİN TOZU

Yayınlanma tarihi

-

OKUMA ZAMANI: 2 dakika

Protein tozu, genellikle bir  vücut geliştirme takviyesi  olarak kullanılan konsantre edilmiş ve toz haline getirilmiş protein zengini sporcu besinleridir. Protein tozu, ilk 1950’li yıllarda yumurtayla yapılan bir ürün olarak vücut geliştirici Irvin P. Johnson tarafından  ortaya çıkmıştır. Literatürde,  Fransız fizyolog “Charles Edward Brown Sequerd” tarafından testosteronun sporcularda kullanımı için ilk kez 1935 yılında sentezlendiği ifade edilmektedir . Bu gelişmenin sonucu olarak, atletler performanslarını arttırmak ve kas kütlelerini geliştirmek için anabolik ,  streroidler ve besin takviyeleri almaya başlamış ve bu durum günümüze kadar artarak gelmiştir ve bu besin takviyeleri arasında en fazla tüketilen sporcu besinleri  arasında protein ve aminoasit türevleri yani kas geliştiriciler /büyütücüler  (BCAA, Glutamin) gelmektedir .

Protein takviyesi, özellikle fitness ve vücut geliştirme yapan hemen her yaştaki kişinin tükettiği bir besin takviyesi olarak göze çarpmaktadır. Protein takviyesi tüketen kişilerde, günlük alınması gereken miktarın üzerinde protein tüketiminin spor performansında artış ile birlikte yağsız vücut ağırlığı  yani kas kütlesinde artışa neden olacağı kanısı hakimdir.  Protein tüketimi hakkında yaygın olan bu düşünce, genel olarak bilimsel kanıta dayalı olmayan kaynaklara dayanmaktadır

PROTEİN TOZU

PROTEİN TOZU

 

Kas gelişimi ve kuvvet artırmada aminoasit ve protein sentezinin rolü bilinmesine rağmen
takviye olarak  protein tozları  kullanımı hala tartışılmaktadır. Günlük alınması gereken protein miktarından daha fazla protein tüketmek hem profesyonel  sporcular hem de hobi  olarak spor yapanlar arasında oldukça yaygındır. Ancak, fazla tüketilen bu  protein ve aminoasit türevlerinin sportif performansı ve kas kütlesini arttırdığına dair çok az bilimsel kanıt bulunmaktadır .

Gerçekten Protein Tozu Almalı mısınız?

Yoğun yapılan sporun ardından vücut yediklerinden yeterince protein alamaz. Eğer yeterli miktarda protein alınamazsa bir süre sonra kaslarda yıpranma meydana gelebilir. Bu yüzden de sporcular spor sonrası  belli bir miktar protein tozu kullanır  bu protein miktarı   vücut geliştirme yapan kişilerde farklılık gösterir, çünkü egzersiz esnasında zayıf kas lifleri yıkılıyor, egzersizden sonra ise yerine daha fazla kasın üretilmesi gerekiyor. Kas kütlesini artırmayı hedefleyen biri için kg başına ortalama 1.7 – 1.8 g protein almalıdır. bu miktarı protein tozu kullanmak yerine proteince zengin  (Tavuk, balık, süzme peynir, sığır eti, fıstık, tofu, barbunya, yumurta, yoğurt, fındık, badem, kabak çekirdeği, kuşkonmaz, muz, kepek ekmeği, brokoli, havuç, ıstakoz, süt, portakal, makarna, bezelye, yulaf, patates, karides, esmer pirinç, ıspanak…) besinlerden destek  almak daha  iyi olacaktır.

 

                                                                      KAYNAKCA

M. Emin KAFKAS,Emrah DEMİRTAŞ, Armağan KAFKAS ANABOLİK ETKİYE SAHİP BESİN TAKVİYELERİ: POTANSİYEL MEKANİZMALAR VE KAS GELİŞİMİ İnönü Üniversitesi, Beden Eğitimi ve Spor Bilimleri Dergisi (İÜBESBD), 2017, 4(2),48-56

 

Yorum Yaz

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir