Takip Edin

Bilim

LYME HASTALIĞI NEDİR?

Yayınlanma tarihi

-

OKUMA ZAMANI: 3 dakika

Lyme hastalığı nedir? Kene ve benzeri parazitler, insan vücuduna yapıştıktan sonra taşıdıkları virüs ya da bakterileri insanlara bulaştırabilirler. Lyme hastalığı özellikle “geyik kenesi” denen bir kene türünde bulunan Borrelia bakterisinin insana bulaşması sonucu oluşur. Lyme hastalığı tedavi edilmediğinde, felce kaadar ilerleyen nörolojik semptomlara neden olabilir. Bu hastalık spiroket adı verilen bir tür bakteri tarafından oluşturulan bir enfeksiyondur. Lyme hastalığı nedir? Hastalık değişik türde geyiklerde bulunan keneler ile pasifik kıyısında bulunan siyah bacaklı keneler tarafından taşınır. Bu keneler hastalığı ısırık yoluyla hayvanlara ve insanlara yayabilirler. Bu keneler genellikle bir susam tanesi boyutundadırlar. Lyme hastalığı en sık kuzey doğu ve orta batı eyaletlerinde kırsal kesim ve şehre yakın banliyölerde görülür. Bunun dışında Amerika Birleşik Devletlerinde, Avrupa, Asya ve Avusturalyanın bazı bölümlerinde bulunabilir.

 

LYME HASTALIĞI NEDİR?

Lyme Hastalığının Semptomları Nelerdir?

Lyme hastalığı nedir? Lyme hastalığının önemli bir bulgusu kene ısırığından ortalama 3ile 30 gün sonrasında görülen döküntüdür. Bu döküntü genellikle ısırık bölgesinde başlar. Küçük bir kırmızı leke halinde başlayarak büyüyebilir. Ortası sönebilir, bu nedenle öküz gözü veya yüzük görünümü alabilir. Ancak buna her zaman rastlanmayabilir. Lyme hastalığı olan kişilerin bazılarında birçok döküntü bulunabilir. Döküntü yanma, kaşıntı veya acı verebilir. Ender olarak Lyme hasalığı erken evrede kalp sertliği, yorgunluk ve kas ağrıları görülebilir.  Eğer kalbe yayılırsa kişide yavaş veya düzensiz kalp atımı görülebilir. Sinir sistemine yayılması durumunda yüz felci, kol ve bacaklarda his kaybı veya beyin zarında ödem görülebilir.

Global Bir Tehlike

Lyme hastalığı nedir? Lyme hastalığı ilk olarak 1977 yılında, Amerika’nın Connecticut eyaletindeki, Lyme kasabasında görülmüş. Zaten adını da bu kasabadan alıyor.

Bu hastalığı gizemli kılan faktör, hastalığa neden olan bakterinin inanılmaz bir taklitçi olması . vücutta yerleşmek istediği yere göre şekil alabilmesi sayesinde saklanarak hayatta kalıyor. Spiral şeklindeki sivri formuyla vücut dokularının içine girerek gizlenmesi de ona ayrı bir avantaj sağlıyor. Başka hastalıklarla karıştırıldığından teşhis edilmesi son derece zor, seneler boyunca sinsice devam edebilen, teşhis konsa bile- özellikle ileri dönemlerinde antibiyotik tedavisine dirençli-bir hastalıkla karşı karşıyayız. Karşı karşıyayız çünkü dünyada 80 ülkede bu hastalığın olduğu biliniyor. Türkiye’de rapor edilmiş çok az vaka var, ama bu tehlike olmadığı anlamına gelmiyor.

Sinsi Tehdit

Lyme hastalığının yaklaşık 350 hastalığı tehdit ettiği biliniyor! Senelerce romatizma, otizm, MS, Parkinson ya da Alzheimer hastası olduğu düşünülen ya da depresyon tedavisi gören bir hastanın sorunun ciddiyetini bir kez daha hatırlatmak için bazılarına yer vermek istiyorum.

 1. Romatoid artrit
 2. Tüberküloz
 3. Alerji
 4. Bronşit
 5. Kronik kalp yetmezliği
 6. Parkinson
 7. Lösemi
 8. Tip 2 diyabet
 9. Multipl skleroz
 10. HIV ve AIDS
 11. Alzheimer
 12. Menenjit
 13. Astım
 14. Akciğer kanseri

LYME HASTALIĞI NEDİR?

 

 

Önlem Alın

En iyi koruma önlem almaktan geçiyor. Doğada gezintiye çıkarken, pantolon, uzun kollu giysiler ve bot giymek doğru bir strateji. Bir kene tarından ısırıldığınızı fark ederseniz, bu hastalık hakkında bilgi sahibi olan bir uzmana başvurmanız çok önemli. Vücudunuzda bu belirtiler varsa, böyle bir olasılığı değerlendirecek bir uzmanla görüşün. Bugün dünyada, MS, Parkinson ve otizm semptomlarının ardında bu hastalığın olup olmadığını araştırmaya yönelik ciddi bir eğilimi vardır.

Lyme Hastalığı Nasıl Tedavi Edilir?

Lyme hastalığı nedir? Lyme hastalığı, bakteriyel bir hastalık olduğu için tedavisinde antibiyotikler kullanılır. Erken evrede ise hastalık tedaviye çok iyi yanıt verir. Bir çok vaka da 14-30 gün antibiyotik tedavisi bakteriyi tamamen öldürür. Doktorunuz size antibiyotiği ne kadar süre ile kullanmanız gerektiğini söyleyecektir. Doktorunuzun önerdiği tüm ilaçları almanız, Lyme hastalığının kalbe, sinir sistemi ile vücudunuzun diğer kısımlarına yayılmasını engellemek için mutlaka gereklidir. İlaç sorun yaratsa bile bırakmamanız gerekir. Doktorunuzu arayarak ilaç ve yan etkileri hakkında görüşmelisiniz. Lyme hastalığının geç evresinde de antibiyotik kullanılır. İlaçlar geç evrede oluşan artrite bağlı şişlik ve ağrıları azaltır. Gerekirse eklemdeki şişi azaltmak için Parkinson uygulanır.

 

 

LYME HASTALIĞI NEDİR?

                                 

 

 

                                                                                                   KAYNAKÇA

Lyme hastalığı nedir? Belirtileri ve tedavi yöntemleri nelerdir? (medicalpark.com.tr)

Lyme Hastalığı Nedir (doktorumevimde.com)

Dr. Ümit Aktaş – Lyme (umitaktas.com)

Lyme Hastalığı Nedir? Belirtileri Ve Tedavisi | Probiyotix

 

 

 

 

Yorum Yaz

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir