Takip Edin

Güncel

Köken Ağacı

Yayınlanma tarihi

-

OKUMA ZAMANI: 2 dakika

Köken Ağacı… İnsanlaşmanın ardından gelen 2 milyon yılın izini süren bu kitapta bir çok primat uzmanı, aşktan töre cinayetlerine, insan davranışlarının evrimsel kökenini araştırıyorlar. Australopiteklerden bu yana birçok farklı insan türü evrimleşti, ancak bunlardan sadece biri günümüze kadar yaşayabildi: Bizler, yani Homo sapiens. Şüphesiz insanlar diğer primatlardan çok farklıdır. Bu fark nereden gelmektedir? Evrimin hangi aşamasında diğer primatlardan radikal olarak ayrılmaya başladık? Hem dişinin hem de erkeğin rastgele cinsel ilişkide bulunmayı bırakmasına yol açan çiftler arasındaki bağın evrimini nasıl açıklayabiliriz? Bu ayrışmada genetik, çevresel ya da kültürel faktörler ne kadar rol oynadı? Köken Ağacı bu soruların yanıtlarını irdeleyen bilimsel bir çalışmaların bir özeti.

“Geçtiğimiz birkaç on yılda primat davranışları araştırmalarında büyük ilerlemeler elde edildi. Bu kitapta dünyanın en seçkin uzmanları bunların insan evrimini hangi yönde aydınlattıklarını anlatıyor.”
Jane Goodall

“Büyüleyici bir derleme…”
Laura Spinney, New Scientists

“İster insanın kökenlerini merak ediyor olun, ister diğer hayvanların yaşamlarını; bu kitap, doğadaki en yakın akrabalarımızla ilgili şu anki görüş ve araştırmaların harikulade bir bileşimi.”
Susan Okie, Washington Post Book World

FRANS DE WAAL’IN BAZI SÖZLERİ:

  • Bu dünyada hiyerarşileri seven, insanları olması gereken yerde tutmayı seven, yasaların yaptırım gücünü seven insanlar var ve bu insanların mesela şempanzelerle birçok ortak noktası var. Bir de bu dünyada yoksula veren, mazluma el uzatan, iyi olmaları gerektiğini hisseden insanlar var, işte bu insanlarda da bir bonobo tarafı var. Toplumlarımız işte bu ikisi arasında yapılanmış.
  • Maymunu ormandan çıkarabilirsiniz, ama ormanı maymunun içinden çıkaramazsınız.

 Dr. Frans B. M. de Waal , primatların davranışları ve sosyal zekası konusundaki çalışmaları ile tanınan Hollandalı / Amerikalı bir biyolog ve primatologdur. İlk kitabı Chimpanzee Politics (1982), iktidar mücadelelerine karışan şempanzelerin entrikalarını ve entrikalarını insan politikacılarınkiyle karşılaştırdı. O zamandan beri de Waal, barış sağlama ve ahlaktan kültüre kadar primat ve insan davranışı arasında paralellikler çizdi. Bilimsel çalışmaları, Science, Nature, Scientific American gibi dergilerde ve hayvan davranışları konusunda uzmanlaşmış satış noktalarında yüzlerce teknik makalede yayınlanmıştır . Yirmi dile çevrilen popüler kitapları, onu dünyanın en görünür primatologlarından biri yaptı. Son kitapları The Age of Empathy.(2009) ve Bonobo ve Ateist (2013). Yakın zamanda düzenlenen iki cilt The Primate Mind (2012) ve Evolved Morality (2014).

Yorum Yaz

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir