Takip Edin

Bilim

KEMOTERAPİ NEDİR? NE İŞE YARAR?

Yayınlanma tarihi

-

OKUMA ZAMANI: 3 dakika

 Kemoterapi nedir ne işe yarar? , kanserli hücrelerin çoğalmasını kontrol altına almak ya da kanser hücrelerini yok etmek için kullanılan tedavi yöntemine kemoterapi denir. Antikanser ilaçları olarak da bilinen bu kemoterapi ilaçları, küratif ya da başka bir deyişle tedavi amacıyla kullanılabileceği gibi, kanser hastasının yaşam süresini artırmak ve hayat kalitesini yükseltmek için de kullanılabilir. Kemoterapi nedir ne işe yarar, kelime anlamı olarak ilaçlı tedaviyi [sitotoksik] tarif eder. Kemoterapi, kan dolaşımına verildiğinde bölünmeye devam eden hücrelere zarar verir. Her hücrenin merkezinde nükleus [çekirdek] adlı bir alan bulunur. Hücrelerin kontrol merkezi olarak da tanımlanabilen nükleus, genlerden yapılan kromozomları içerir. Bir hücreye çoğalmak için bölündüğünde genetik açıdan bire bir kopyalanır. Kemoterapi, bölünmek üzere olan hücrelerin nükleosuna zarar vererek hücreyi etkisiz hale getirir. Ayrıca bölünme sırasında gerçekleşen kimyasal süreci de etkileyerek hücrenin bölünmesini engeller.

Kemoterapi nedir ne işe yarar?

Damar Yolundan İlaç Uygulaması

 

 

 • Kemoterapi kanser tedavisinde kullanılır.
 • Hastalık ilerlemesini önleyebilir veya hücreleri bölünürken öldürerek remisyona neden olabilir.
 • Ciddi olumsuz etkileri olabilir ve hastalar bunları doktorlarıyla tartışmalıdır.
 • Kemoterapi, bireye ve kanserin evresine bağlı olarak kanser hücrelerini ortadan kaldırabilir veya uzun süreli semptomlarda remisyon sağlayabilir.
 • Kemoterapi, sitotoksik ilaçlar durumunda olduğu gibi mitozu bozar veya hücre bölünmesini önler.
 • Büyümek için ihtiyaç duydukları enzim veya hormonlardan oluşan kanser hücrelerinin besin kaynağını hedef alır.
 • Apoptosis olarak tıbbi olarak bilinen kanser hücrelerinin intiharını tetikler.
 • Açlıktan ölmek için bir tümör sağlayan yeni kan damarlarının büyümesini durdurur.

 

Son yıllarda tümöre kan akışının ve oksijenin durdurulmasını etkinliğini sorgulamıştır.

Hücreleri açlıktan kurtarmak yerine, çalışmalar kan akışını durdurmanın hücrelerin tedaviye direnme ve metastaza neden olma yeteneğini artırabileceğini öne sürdü.

Daha ileri araştırmalar, bilim adamlarının aynı ilkenin hala yararlı olabileceğini öne sürmesine neden olmuştur.

Kanser hücrelerinin, rezistansı arttırmak ve metestaz yapmak için kanser tarafından yerleştirilen proteinleri hedefleyerek tedaviye direnç göstermesini önlemde etkili olabileceğini söylüyorlar.

 

Kemoterapi Süresi:

Alınan ilaca,  kanser tipine, eşlik eden hastalıklara göre, vücudun tedaviye cevabına ve gelişebilecek yan etkilere göre tedavi süresi değişmektedir. Damar içine uygulanan kemoterapinin her seansı bazen sadece yarım saat sürerken bazen 3-4 saat veya birkaç gün sürebilmektedir. Böyle uzun süreli bir tedavi için hastaneye yatış gerekebilir.

Birçok klasik kemoterapi ilaçlarının yan etkileri her gün tedavi verilmesi için çok ağırdır. Doktorlar genellikle bu ilaçları belirli aralar ile verirler. Böylece hastaların bir sonraki tedaviden önce dinlenme ve iyileşmesi için zamanı olur. Bun da, sağlıklı hücrelerin iyileşmesini sağlar.

 

Kemoterapi Sırasında Beslenme:

Kemoterapi alan hastaların sağlıklı ve dengeli beslenmesi önerilir. İştahsızlığa rağmen kilonun korunması, vücut dokularının yıkımının engellenmesi ve yenilenmesi için gereklidir. Sağlıklı ve yeterli beslenme sayesinde kemoterapi uygulanması nedeni ile zarar gören vücut dokularının iyileşmesi hızlanır. Mevsim meyve ve sebzeleri ile beslenilmeli, sindirimle ilgili problem yoksa, süt ve mümkün olduğunca fazla yoğurt tüketilmelidir. Haftada en az 3 kez kuru baklagil türlerinin tüketilmesi önerilir.

Kilo normal düzeyde olmalı ve korunmalı, kalori ve vücut dokularının yıkımını engelleyecek kadar proteinden zengin beslenme tercih edilmelidir. Özellikle bu dönemde sağlıklı ve dengeli beslenme, tedavinin yan etkilerinin kontrol, enfeksiyondan korunmak ve ilaç nedeniyle olumsuz etkilenen normal dokuların iyileşmesini hızlandırmak açısından çok önemlidir.

İyi beslenme, tüm besin öğelerini içeren dengeli bir besin programı uygulamak demektir ve bu sadece kanser hastaları için değil sağlıklı bireyler için de geçerlidir.

KEMOTERAPİ NEDİR? NE İŞE YARAR?

 

 

Yan Etkileri:

 • Bulantı ve kusma, kemoterapi nedeniyle  meydana gelebilir. Bu durum, bazı ilaçların beyindeki kusma merkezini ve mide hareketlerini etkileyerek, bulantı ve kusmaya neden olmasından kaynaklanmaktadır.
 •  Saç dökülmesi, kemoterapide sıkça görülen bir yan etki olan saç dökülmesi ile birlikte vücudun diğer tüylü bölgelerinde de dökülme ortaya çıkmaktadır.
 •  Halsizlik,  yaygın bir yan etkisidir. Çoğu zaman veya belirli faaliyetlerden sonra mevcut olabilir.
 •  Bağırsak sorunları, ishal hasar gören hücrelerin aniden vücuttan atılmasıyla sonuçlanabilir. Kabızlık da oluşabilir.
 • Enfeksiyon, kemoterapi alındığı dönemde bağışıklık zayıflar ve kişi, mikroplara karşı açık hale gelir.
 • Kanama, kanser ve kanser tedavisine bağlı olarak, kanama ve pıhtılaşma sisteminde sorunlar oluşur.
 • İştah kaybı, kemoterapi veya kanserin kendisi, vücudun metobolizmasını etkileyerek, klanser remisyona girene veya tedavi bitene kadar iştahsızlık ve kilo kaybına yol açabilir.

KEMOTERAPİ NEDİR? NE İŞE YARAR?

 

KAYNAKÇA

Kemoterapi hakkında bilmeniz gerekenler – TrMedBook

Kemoterapi nedir? Nasıl Uygulanır? Yan Etkileri Nelerdir? – Memorial

Kemoterapi nedir? Kanser tedavisinde nasıl uygulanır, yan etkileri nelerdir? (medikalakademi.com.tr)

Kemoterapi Stok Fotoğraflar, İllüstrasyonlar ve Vektör Sanat | Depositphotos®

Kemoterapi Nedir? (florence.com.tr)

 

 

Yorum Yaz

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir