Takip Edin

Biyoloji

İNSÜLİN VE DİYABET HAKKINDA

Yayınlanma tarihi

-

OKUMA ZAMANI: 3 dakika

İnsülin ve Diyabet Hakkında. İnsülin, vücudumuzun bir organı olan pankreastaki beta hücrelerinde salgılanan bir hormondur. Kandaki şekeri kandan ayırarak hücrenin içine girmesini sağlar. Böylelikle kandaki şeker miktarını azaltmış olur. Yediğimiz besinler sindirime uğradıktan sonra vücudumuzda bulunan enzimler sayesinde şekere parçalanır. Şeker (glikoz) kan akımı ile vücudun tüm bölümlerine taşınır. Vücudumuzun ana besin kaynağı olan şeker, enerji sağlayabilmek için kandan vücut hücrelerinin (kas hücreleri, yağ hücreleri ve karaciğer hücreleri) içine girmelidir.

 

İNSÜLİN VE DİYABET HAKKINDA

 

Diyabet hastalığı bulunmayan insanlarda, günlük yedikleri yemek sonrasında pankreas alınan besinleri enerjiye dönüştürmek amacıyla insülin üretir. Bu da her insanın insüline bağımlı olduğunun kanıtıdır. Diyabet hastalığı bulunun insanlarda ise pankreas yeterli miktarda insülin üretemez ya da üretilen insülin hedef hücreler( kas hücreleri, yağ hücreleri, karaciğer hücreleri) tarafından kullanılamaz. Bu durumda gerekli insülini vücudumuza dışarıdan sağlamak zorunda kalırız.

 

İnsülin Nasıl Kullanılır?       

İnsülin hormonu, draje veya tablet şeklinde kullanılmaz. Bir enjektör yardımı ile deri altına enjekte edilerek uygulanır. Sıvı halde bulunur.

 

İNSÜLİN VE DİYABET HAKKINDA

İNSÜLİN UYGULAMA YÖNTEMİ.

İnsülin ve Diyabet Hakkında.

Diyabet Nedir?

İnsülinin ne olduğunu öğrendikten sonra diyabet nedir konusuna değinelim. Diyabet, daha önce bahsettiğimiz gibi pankreas organımızda yeterli miktarda insülin üretilememesi ya da üretilen insülin hormonunun etkili bir şekilde kullanılamaması sonucunda oluşan ve ömür boyu süren bir hastalıktır. İnsanın yeteri miktarda insülin üretememesi durumu kandaki şeker miktarını yükselir. Bu duruma hiperglisemi adı verilir.

 

 

Günlük tükettiğimiz besinlerin büyük bir bölümü vücudumuza enerji sağlamak amacıyla glukoza dönüştürülür. Kanda sertbest halde gezen bu moleküller insülün yardımı ile kandan gerekli dokulara ve hücrelere iletilir. Hücreler bu glukozu yakıt olarak kullanır. Hücrelere taşınan glukoz miktarı hücrenin ihtiyaç duyduğu miktardan fazla ise karaciğerde glikojen olarak ve yağ dokusunda depolanır.

 

İnsülin Değerleri Ne Olmalı ?

Bir kişinin diyabet olup olmadığı Açlık Kan Şeker (AKŞ) ölçümü veya Oral Glikoz Tolerans Testi (OGTT) yapılarak tespit edilir. AKŞ ölçümü 100-125 mg/dl arasındaki değerler  gizli şeker sinyali (pre-diyabet) verir. AKŞ ölçümü sonrası 126 mg/dl üzerine çıkan şeker miktarı diyabet hastalığının göstergesidir. OGTT’de glikozdan zengin sıvı aldıktan 2 saat sonraki kan şekeri değeri önemlidir. İkinci saat kan şekeri ölçümü 140-199 mg/dl ise gizli şeker, 200 mg/dl veya daha yüksek ise diyabet tanısı konulur.

İNSÜLİN VE DİYABET HAKKINDA

Diyabet Türleri Nedir?

Yazımızı tamamlarken son olarak diyabet türlerinden bahsetmek istiyorum. 2 Tip diyabet hastalığı bulunmaktadır. Bunlar;

 

  1. Tip 1 Diabetes Mellitus
  2. Tip 2 Diabetes Mellitus

Tip 1 diyabetli insanlarda pankreasta yeterli miktarda insülün üretimi yoktur ya da yok denecek kadar azdır. Tip 1 diyabetli kişiler ömürlerinin sonuna kadar insülin kullanmak zorundadır. Bu tür diyabetlilerin oranı %5 ile %10 kadardır. Tip 2 diyabetli insanlar insülini üretebilirler fakat üretilen insülin hedef dokularda efektif bir biçimde kullanılamazlar. Bu tür diyabetlilerin oranı %90 civarındadır. Pre-diyabet durumundan bahsederek yazımı tamamlamak istiyorum. Bir kişinin kan şekeri değeri normalden yüksek olmasına rağmen diyabet teşhisi koymaya yetecek kadar yüksek değilse kişi pre-diyabetik hasta ( gizli şeker ) olarak tanımlanır.

 

GÖNÜLLÜ YAZAR: Ender İnan’a aittir.

 

REFERANSLAR

https://www.turkdiab.org/bilgiler.asp?lang=TR&id=73

https://lh3.googleusercontent.com/proxy/YdL-89hmS7d-2X6SedF7gXHGlWD6P6SUdrJHtBQRvq50t0o2tYxDqtqYCntoXRffLJEImPqK2hfqdOJaUx67wau5M1lnXA9AvA

https://www.diyabetevi.com/sites/g/files/iut911/f/2017-11-21_16-07-48.png

https://lh3.googleusercontent.com/proxy/TtW9BL88-gHaVjCh7DB8NwURohMCTfY6LFGyFaFxlsUwKGTxwuq6BNRZyNrWgC2fESM7TA3tFButQ6-IonRk35NpEsrLvh6R8xnHM4-sdSJD9A

https://lh3.googleusercontent.com/proxy/TtW9BL88-gHaVjCh7DB8NwURohMCTfY6LFGyFaFxlsUwKGTxwuq6BNRZyNrWgC2fESM7TA3tFButQ6-IonRk35NpEsrLvh6R8xnHM4-sdSJD9A

Yorum Yaz

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir