Takip Edin

Biyoloji

HIÇKIRIK NEDİR VE NASIL OLUŞUR?

Yayınlanma tarihi

-

OKUMA ZAMANI: 2 dakika

Hıçkırık, göğüs boşluğu ile karın boşluğunu birbirinden ayıran diyafram kasının birden kasılması sonucunda ses telleri arasındaki açıklığın istem dışı kapanması ile gerçekleşen ani soluk alımı ve bu sırada bir sesin dışarı çıkmasıdır.

Hıçkırık; solunum kasları ve özellikle diyaframdan ortaya çıkar. Tıp dilinde “singultus” denir. Her ne kadar basitçe bildiğimiz nedenleri olsa da bilinmedik nedenleri de bulunmaktadır. Mesela; heyecanlanmak, korkmak, stres… Bu gibi durumlar aslında psikolojik nedenlerdir. Toksik ve metabolik sebepler de bulunabiliyor. Alkol, ilaçlar, diyabet…  Santral sinir sistemi (beyin)’ne bağlı sebepler: Tümörler, travma, menenjit… Diyaframın uyarılması: Mide distansiyonu (şişmesi), mide fıtığı, karaciğer büyümesi…  Ayrıca bazen bir hıçkırık atağı bir kalp krizinin tek belirtisi de olabilir.

Bu durum sık görülen ve kendiliğinden sonlanan bir rahatsızlıktır. Nadiren iki günden fazla bazen de bir aydan fazla  sürebilir. İnatçı hıçkırık erişkin erkeklerde kadınlara göre daha sıktır. Kadınlarda hıçkırığın sebebinin yüzde 93’ü psikolojik kökenli iken bu oran erkeklerde yüzde 7 kadardır.

Hıçkırık nedir nasıl oluşur

Hıçkırırken…

Nasıl Geçer?

Bu durumu geçirmek için solunum manevraları uygulanabilir. Bunlar arasında en çok bilinen valsalva manevrası yani, ağız yoluyla nefes alındıktan sonra burun kapatılarak, hava ile burunda küçük bir basınç oluşturulması ve böylece kulak zarlarının dışa doğru hareket ettirilmesi sıklıkla kullanılır. Aksırmak, nefes tutmak da hıçkırığın geçmesine yardımcı solunum manevraları arasında yer alır.

Hıçkırık Hastalık Habercisi Olabilir

Çoğunlukla gülme, gıdıklanma, farkında olmadan hava yutulmasına, sigara ve alkol tüketimine bağlı olarak ortaya çıkan, kısa süre içinde kendiliğinden geçen bu durum, geçici bir rahatsızlık olabileceği gibi uzun süreli ve geçmeyen hıçkırık başta kalp ve diğer organlarda var olan bir hastalığın habercisi de olabilir. Sindirim sistemine bağlı hastalıkların varlığında da hıçkırık bir belirti olarak görülebilir. Yaygın olarak hıçkırığın eşlik ettiği sindirim sistemi hastalıkları;  reflü, gastrit, peptik ülser, pankreatit, safra kesesi hastalıkları ve aerofaji yani hızla yeme, içme ve anksiyeteye bağlı olarak istemsiz ve aşırı derecede hava yutulması sayılabilir.

Doğal  Tedavileri

Buzlu su için.

Yüzünüzü soğuk su ile yıkayın.

Limon gibi keskin kokulu bir maddeyi koklayın.

Hızlı nefes alıp verin.

Hıçkırığı geçirmek için kağıt bir torbanın içine nefes alıp vermek ya da 20 – 30 saniye nefes tutmak etkili olabilir. Bu teknikler ciğerlerde diyaframı rahatlatacak kadar karbondioksit birikmesini sağlar.

KAYNAKÇA

https://www.medicalpark.com.tr/hickirik/hg-2055

https://tr.wikipedia.org/wiki/Hıçkırık

https://www.acibadem.com.tr/ilgi-alani/hickirik/#tedavi-yontemleri

 

Yorum Yaz

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir