Takip Edin

Bilim

HEPATİT C NEDİR?

Yayınlanma tarihi

-

OKUMA ZAMANI: 3 dakika

 

Hepatit C Nedir?, oldukça yaygın görülen virüs kaynaklı bulaşıcı bir enfeksiyondur. Tedavi edilmediği taktirde uzun dönemde karaciğere zarar vererek siroz ve karaciğer kanserine neden olur. Günümüzde yeni geliştirilen ilaçlar sayesinde başarılı şekilde tedavi edilmektedir. Hepatit C, bir RNA virüsüdür ve bilinen en küçük virüsler arasında yer alır.  Hepatit C virüsü genellikle kan ve cinsel ilişki yoluyla bulaşır. Hepatit C akut veya kronik olarak iki şekilde gelişebilir.

Hepatit C bulaşıcı ve viral bir karaciğer hastalığıdır. Belki de en sık kan yoluyla bulaşan hastalıktır ve hepatit C’li birçok insan, taşıyıcı olduğunun farkında değildir. Hastalık kan ile; kan teması ve esasen enjekte edilebilir ilaçların kullanımı ile yayılır. Hepatit A ve B’ ye karşı aşılar vardır, fakat hepatit C virüsüne (HCV) maruz kalmaktan kaçınmak gerekir.

Virüs altı ay içerisinde temizlenmezse, enfeksiyon kronik olur ve sadece ilaçla iyileştirilebilir. HCV, karaciğerde yara, siroz, karaciğer kanseri ve bazı durumlarda ölümle sonuçlanabilir. Bununla birlikte, kronik hepatit C enfeksiyonunu tedavi edebilen yeni ilaçlar bulunmaya başlanmıştır. Bu yazı özellikle; hepatit C’nin kronik ve akut formdaki semptomları, nedenleri ve tedavileri üzerinde durulacaktır.

 

Hepatit C Nedir?

Hepatit C Belirtileri Nelerdir:

HCV genellikle akut evrede belirtiler göstermez. Bununla birlikte, durum potansiyel olarak ölümcül komplikasyonların gelişebileceği kronik bir aşamaya gelebilir.

Hepatit C viral karaciğer enfeksiyonu tipidir ve akut veya kronik olarak ortaya çıkabilir.

  • Cilt ve gözlerin sararması
  • Yorgunluk
  • Mide bulantısı
  • Ateşlenme

Hepatit C Tedavisi

Akut ve kronik hepatit C hastalığı olguları için çeşitli tedaviler mevcuttur. Hem akut, hem de kronik HCV enfeksiyonlarında, bazı insanlar ilaç kullanmadan virüs doğal olarak temizlenir. Akut Hepatit C enfeksiyonu olanlar için bu temizleme, insanların yaklaşık yüzde 25’inde ortaya çıkabilir. Bununla birlikte hepatit C ile kronik enfeksiyon riski tedaviyle azalır.

Hepatit C tedavisi ilaçların kullanımını içerebilir. Kullanılan ilaç hastanın durumuna ve doktor tedavisine bağlıdır.

HCV enfeksiyonu olan bazı insanlara, hastalığın neden olduğu karaciğer hasarını gidermek için bir karaciğer nakli ve antiviral tedavi gerektirebilir.

İlaç seçimi ve tedavinin süresi, virüsün genotipine bağlıdır. Genotip 1a için, güçlü antiviral ilaçların bir kombinasyonunu kullanan birkaç tedavi seçeneği vardır. Doğrudan etkili antiviraller,  HCV’yi tedavi etm ek için mevcut ve en yeni yöntemdir. Bu ilaçlar, viral hücrelerin çoğalmasını bozmak için HCV yaşam döngüsündeki belirli adımları hedefleyerek çalışırlar. Ortalama tedavi süresi 8-12 hafta arasındadır. İlaçlar iyi tolere edilir, en sık görülen yan etkiler baş ağrısı ve yorgunluktur. Bununla birlikte, HCV için gerekli ilaçlar 100.000 dolardan fazla maliyete neden olabilir. Hasta komplikasyon gelişmeden veya yaşamı tehdit eden koşullara ilerlemeden önce kronik HCV tedavinin en iyi yol bu enjeksiyonlardır.

 

Hepatit C Nedir?

karaciğer hepatit C görseli

 

Kronik Hepatit C

HCV, akut enfeksiyon döneminden sonra virüs altı ay süreyle kanda kalıyorsa kronikleşir. HCV virüslerinin varlığı, bu süre zarfında testlerde en az iki kez tespit edilirse, kronik bir teşhis doğrulanır. Enfeksiyon, ilaç tedavisi yapılmadığı sürece çözülmez.

Çoğu kişi kronik HCV enfeksiyonu ile semptom yaşamamaktadır. Bazıları sürekli devam eden karın ağrısı, sürekli yorgunluk ve ağrıyan eklemler yaşayabilir. 25-30 yıl sonra, bu kronik enfeksiyon karaciğerde önemli bir yaraya veya fibrozise neden olabilir. Yara tüm karaciğere yayılırsa, bu durum siroza, karaciğer yetmezliğine ve muhtemelen karaciğer kanserine ilerleyebilir. Enfekte kişilerin ve bunların karaciğerlerinin genel sağlığı, hasarın ne kadar çabuk ortaya çıkacağını ve siroza ilerleme hızını belirleyecektir. Virüsün genotipi; HCV li kişinin sağlığından daha az bir rol oynamaktadır.

Akut Hepatit C

Kesin belirtileri olmaması nedeniyle, akut HCV enfeksiyonu nadiren teşhis edilir. Genellikle sessiz bir salgın olarak anılır. Bulaşma belirtilerden maruz kalmaya kadar olan ortalama süre 4 ila 15 hafta arasındadır. Bu akut dönemde semptomlar diğer viral sendromların neden olduğu belirtilerden farklı görünmez. Akut HCV olan insanlar genellikle şu şikayetleri yaşarlar:

  • Mide bulantısı
  • Ateş
  • Karın ağrısı
  • Yorgunluk
  • Sarılık

 

 

 

Hepatit C Nedir?

 

                                                                                                     KAYNAKÇA

Hepatit C nedir? Nasıl bulaşır? Belirtileri ve tedavi seçenekleri (medikalakademi.com.tr)

Hepatitis C (who.int)

Hepatit C Nedir? Belirtileri, Nedenleri, Tanısı ve Tedavisi | Sağlık Portalı (hastalopedi.com)

Hepatit C nedir? Belirtileri ve Tedavisi | Florence Nightingale

Yorum Yaz

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir