Takip Edin

Bilim

DOLAŞIM BOZUKLUĞU NEDİR?

Yayınlanma tarihi

-

OKUMA ZAMANI: 3 dakika

Dolaşım Bozukluğu Nedir? Dolaşım, vücudumuzda kanın dolaşması ile meydana gelir. Dolaşım sistemindeki bir sorun veya tıkanıklık nedeni ile bu dolaşımın sekteye uğramasına, bozulmasına dolaşım bozukluğu denir. Dolaşım bozuklukları, damarlardaki kan akışınıın engellenmesidir. Vücudun etkilenen bölgeleri daha sonra oksijen ve besleyici maddelerle daha az beslenir, karbondioksit gibi metabolik son ürünler daha yavaş çıkarılır.

Dolaşım Bozukluğu Nedir? Dolaşım bozuklukları vücudun birçok yerinde aniden (akut) meydana gelebilir veya çok yavaş (kronik olarak) gelişebilir. Özellikle sık sık ekstremitler, özellikle bacak ve kollar , aynı zamanda eller, parmaklar veya ayak parmakları da etkilenir. Organların kanlanmasındaki bozukluklar, örneğin beyinde, bağırsakta veya kalp kasında meydana gelir.

Yeterince perfüze edilmemiş alanlar, fonksiyonlarda ve hatta ölümlerde bozulabilir. Bununla birlikte, farklı organlar farklı zamanlar boyunca oksijen eksikliğini tolere eder. Beyin hücreleri birkaç dakika sonra ölürken, böbrek ve karaciğer belirli koşullar altında ve kalp daha da uzun süre üç ila dört saat boyunca oksijensiz yaşayabilir. Dolaşım bozuklukları nerede ortaya çıktığına bağlı olarak, farklı sonuçlar vardır. Neredeyse her zaman ağrı ile ilişkilendirilir.

Dolaşım bozuklukları kardiyovisküler sistemin dokulara ve organlara kan temini sağlayamadığı tipik bir patolojik süreçtir. Sürecin sonucu hipoksi gelişimi ve metabolizmayı yavaşlatmasıdır. Kardiyovisküler sistem, besinlerin oksijen ve hayati hormonların ve nörotransmitterlerin vücudun tüm bölgelerine taşınmasıyla ilişkili, vücudun hayati sistemlerinden biridir. Besin maddelerini uzak kısımlara transfer ederek vücudun metabolik işlemlerinin normal çalışmasında önemli rol oynayan kan, kan damaları ve kalpten oluşur. Kan döngüsünün normal işleyişindeki herhangi bir değişiklik, hem kalp hastalığını hem de dünya çapında ölümün önde gelen nedeni olan visküler bozuklukları içeren akut dolaşım bozukluklarının hastalıklarına yol açar.

 

Dolaşım Bozukluğu Nedir?

İnsan vücudunda dolaşım görseli

Dolaşım Bozukluğu Belirtileri

Dolaşım bozukluğu saçlardan ayak parmaklarına kadar etkileyen bir durumdur. Kişiler dolaşım bozukluğunu düşündüren belirtiler olması durumunda en kısa zamanda doktora başvurmalıdır.

  • Bacaklar kullanıldığı zaman yani yürüme, koşma gibi durumlara ağrı oluşması ve kişinin durma ihtiyacı hissetmesi belirtiler arasında ilk fark eden durumdur. Bacaklara yeterli kan gitmediğinin göstergesi olan bu duruma kesik topallama adı verilir.
  • Eller ve ayakta dolaşım bozukluğu sonucunda eller ve ayaklara yeterli kan gitmediği için yeterli sıcaklık sağlanamaz. Ellerde, ayaklarda ve ilerlemesi durumunda burun ve kulaklarda da ısınamama sorunu orataya çıkar. Isınamama sebebiyle kızarma ve morarma da gözlenebilir.
  • Cilt renginin normalde olduğundan daha soluk gözükmeye başlaması da dolaşım bozukluğuna işaret etmektedir. Kan ve oksijen yeterli şekilde dağıtılmadığı için renksiz bir cilt ortaya çıkar.
  • Beynin yeterince oksijenlenmemesi, vücuda yeterli besin dağıtılmaması durumunda kronik yorgunluk hissi ortaya çıkarabilir.

Dolaşım bozukluğundan şüpheleniliyorsa doktor, semptomlar hakkında bilgi alacak ve önceki hastalıkları soracaktır. Kardiyovisküler sistem hastalıkları ve metabolik hastalıklar burada özellikle önemlidir. Ekstremitelerde dolaşım bozukluğu varsa etkilenen ve sağlıklı taraf arasındaki farklılıkları belirlemek için vücudun her iki tarafından kan basıncı ölçülür. Gerekirse ayak bileği-kol indeksini hesaplamak için üst kol ve alt bacaktan da ölçümler yapılır.

Dolaşım Bozukluğu Nedir? Bir sonraki adımda doktor genellikle pıhtılaşma faktörleri enzimler kolesterol ve kan şekeri değerinikontrol etmek için kan alır. Doppler sonografi kullanarak kan akışının yönünü ve hızını gözlemler. Osilografi,  kalp kasının damarlardaki popmpalanmasının neden olduğu basınç farklılıklarının hala yeterince belirgin olup olmadığını gösterir.

 

Dolaşım Bozukluğu Nedir?

Dolaşım Bozukluğu Tedavisi

Dolaşım Bozukluğu Nedir? Dolaşım bozukluğu tedavisinde ilk alınacak önlem yaşam tarzı değişikliğidir. Sigara kullanıyorsa bırakılması ya da en azından azaltılması, yüksek kolesterol seviyelerinin düşürülmesi için protein içerikli beslenmenin azaltılması, yüksek tansiyonun düşürülmesine yardımcı olmak için tuz kullanımının kısıtlanması ve hareketsiz yaşam tarzının terk edilmesi önemlidir.

Dolaşım bozukluğunun en yaygın sebebi olan damar sertleşmesi için atorvastatin, ezetimib gibi statin grubu kolesterol düşürücü ilaçlar kullanılabilir. Perindopil, fosinopril, captopril, enalapril, lisinopril ve ramipil gibi ACE inhibitörleri tercih edilebilir.

Akut damar tıkanıklığında tedavi seçeneği acil cerrahidir. Damar tıkandıktan sonra 4-6 saat içerisinde damara özel bir katater ile girilerek damardaki pıhtı temizlenir.

Acil müdahale edilmemesi durumunda ilgili kol veya bacağın tamamen işlev kaybına ya da pıhtı atması durumunda ise inme ve ölümlere sebep olabilir. Buerger hastalığının tedavisinde ilk basamak sigaranın kesinlikle tamamen bırakılmasıdır. Bundan sonraki aşamada sempatektomi ameliyatı ile ayağın ince arterlerini daraltan sempatik sinir çıkartılır.

 

Dolaşım Bozukluğu Nedir?

 

                                                                                          KAYNAKÇA

Dolaşım Bozukluğu Tedavisi Teşhisi, İlaçları nelerdir? (uzmandoktor.net)

Kan Dolaşımı Bozukluğu, Belirtileri ve Tedavisi – dolasim.gen.tr

Dolaşım Bozukluğu Hayati Tehlike Oluşturuyor — Multi Yaşam (multiyasam.com)

Yorum Yaz

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir