Takip Edin

Bilim

AŞILARIN ÖZELLİKLERİ

Yayınlanma tarihi

-

OKUMA ZAMANI: 2 dakika

Aşıların Özellikleri. Biyolojik bir madde olarak karşımıza çıkan aşı, insan ve hayvanlarda hastalık yapma yeteneğinde olan virüs, bakteri vb. mikropların karakteristik özelliklerinden arındırılmasını ya da salgıladığı zehirlerin(toksinler) etkilerini ortadan kaldırmaya yarar.

ı, insanları hastalıklardan ve onun olumsuz sonuçlarından koruyabilmek için risk altındaki hasta olmayan kişilere uygulanır. Vücut bu şekli ile kendisine zarar vermeyen mikrop ya da toksinleri tanır, onlara karşı bir savunma yöntemi geliştirir. Bu kişi artık gelebilecek olan hastalığa karşı bağışıklık kazanmıştır.  Bağışıklık sisteminin hastalık etkeni vücuda girmeden, yani hastalık gelişmeden, etkeni tanıması ve onu yenecek yanıtı geliştirmesi aşılamanın temel ilkesidir.

Bağışıklama, aşıyla önlenebilir hastalıkların ve ölümlerin önlenmesi açısından en önemli toplum sağlığı müdahaleleri arasında yer almaktadır. Aşı yaparak bağışık hale gelmiş bireylerin oluşturduğu toplumlarda hastalıklar, salgınlar görülmez.

Aşı özellikle küçük çocuklara her ne kadar korkutucu ve ürkütücü görünse de sağlık açısından önemli bir yeri vardır. Aşırı veya fark edilemeyecek kadar etkisiz virüsler, salgınlar vb. için hem çok önemlidir hem de insan vücuduna fayda sağlayacak bir önlemdir.

 

AŞILARIN ÖZELLİKLERİ

AŞILAMA

 

İçerisinde bulunan maddeler şunlardır;

  • ANTİJEN: Bağışıklık gelişimini sağlayan maddedir.
  • ADJUVAN: Aşıların etkinliğini artırmak üzere bakteri ve virüs bileşenleri yanında kullanılan maddedir.
  • STABİLİZATÖRLER: Aşılar uygulanıncaya kadar stabilitesini korumak üzere aşı flakonlarına ilave edilen maddelerdir.
  • KORUYUCU MADDELER: Mikrobiyolojik bulaşmayı engellemek üzere aşı flakonlarına eklenmektedirler.

Bazı aşı çeşitlerinden örnek verecek olursak;

  • TETANOZ AŞISI: Öldürücü olan tetanoz hastalığından korur. Gebelere uygulanmasıyla doğumdan sonra yeni doğan bebeğin tetanozunu önler.
  • KIZAMIK AŞISI: Kızamığa bağlı ishalden, zatürreden ölümleri önler. Ayrıcı beyin iltihabını önleyecek etkisi de bulunmaktadır.
  • KABAKULAK AŞISI: Kabakulağın neden olduğu; beyin ve beyin zarı iltihabını, testis iltihabına bağlı kısırlığı önler.

Aşılar son derece güvenilir biyolojik ürünlerdir. Tüm aşılar Dünya Sağlık Örgütü, EMA, FDA, gibi dünyaca kabul görmüş otoritelerce ya da TİTCK (Türkiye İlaç Ve Tıbbi Cihaz Kurumu) tarafından ruhsatlandırılıp kurallara uygun üretilir.

 

Üretici firmadan alınıp aşılanacak kişiye uygulanana kadar tüm sağlık kuruluşlarında soğuk zincir sistemi içerisinde uygun ısı aralığında korunmakta ve sistem ATS ile sürekli izlenmektedir.

 

Aşıların Özellikleri

Covid-19 Bilgilendirme Platformu

Korona Virüsü

 

KAYNAKÇA

https://asi.saglik.gov.tr/genel-bilgiler/49-aşı-nedir,-nasıl-etki-eder.html

https://www.medicalpark.com.tr/asi-nedir/hg-29

https://tr.wikipedia.org/wiki/Aşı_(tıp)

Yorum Yaz

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir