Takip Edin

Biyoloji

Arteriovenöz Malformasyon (AVM)

Yayınlanma tarihi

-

OKUMA ZAMANI: 2 dakika

Arteriovenöz Malformasyon veya AVM, beyin veya omurilikte anormal kan damarı kümesidir. Normal kan damarı vücuda oksijen ve diğer besin maddelerini taşırken AVM damarları besin maddeleri olmayan kan taşır. Bu hastalığa büyük oranda merkezi sinir sisteminde rastlanılsa da vücudun her yerinde oluşabilir.

Beyin, dalak, akciğer, böbrekler, omurilik…

Araştırmacıların çoğu AVM’lerin hemen hepsinin konjenital olduğuna veya doğumdan itibaren var olduğuna inanırlar. Ama henüz genetik bir bozukluktan kaynaklandığı düşünülmemektedir.

Bu hastalar genelde semptom oluşturmazlar. Bazı vakalarda başka durumlar değerlendirilirken tesadüfen ortaya çıkar. Nadir vakalarda görülen epilepsi, baş ağrısı, kas güçsüzlüğü, uyuşma, konuşma bozukluğu gibi durumlar bulunur.

Beyin damar yumağı (AVM) yırtılıp beyinde kanamayla (hemoraji) sonuçlanana dek herhangi bir bulgu veya belirtiye neden olmayabilir. Kanama, tüm beyin AVM’lerinin yaklaşık yarısındaki ilk bulgudur.

Ancak, beyinde arteriyovenöz malformasyon (AVM) bulunan bazı kişiler AVM ile ilişkili kanama dışındaki belirti ve bulguları yaşayabilmektedir.

Kanamanın bulunmadığı kişilerde, beyindeki damar yumağının belirti ve bulguları aşağıdakileri içerebilir:

  • Nöbetler
  • Baş ağrısı veya başın tek bir alanında ağrı
  • Vücudun bir alanında kas zayıflığı veya uyuşma

Bazı kişiler, aşağıdakiler dahil olmak üzere, beyin yumağının yerine bağlı olarak daha ciddi nörolojik bulgu ve belirtileri yaşayabilirler:

  • Şiddetli başağrısı
  • Zayıflık, uyuşma veya paraliz
  • Görme kaybı
  • Konuşma güçlüğü
  • Konfüzyon veya diğer insanları anlayamama
  • Şiddetli sarsaklık

avm

 Beyin damar yumakları

Beyinde arteriovenöz malformasyon (AVM) belirtileri ne zaman başlar?

Beyinde arteriyovenöz malformasyon belirtileri herhangi bir yaşta başlayabilir, ancak çoğunluk 10 ile 40 yaşları arasında ortaya çıkmaktadır. Beyindeki AVM’ler zamanla beyin dokusuna hasar verebilirler. Etkileri giderek birikir ve sıklıkla erken erişkinlikte belirtilere neden olurlar.

Bununla birlikte, orta yaşlara ulaştığınızda beyin AVM’leri stabil kalma eğilimindedirler ve belirtilere yol açma olasılıkları daha düşüktür.

 

AVM beyin ve omuriliğe nasıl zarar verir?

Genellikle AVM’ler zamanla büyüme eğilimindedir, damar dayanıklılığı ve yapısı oldukça zayıftır ve kan bu yumağın içinde çok hızlı yol alır. Bu sebeple AVM’ler yeterli oksijen iletmeyip sinir dokusunun beslenmesini bozarak, kanayıp ya da büyüyüp dokulara baskı yaparak şikayet yaratırlar.

 

KAYNAKÇA

https://www.acibademhayat.com/avm-hastaligi-nedir

https://tr.wikipedia.org/wiki/Arteriovenöz_malformasyon

http://www.cyberknifetedavisi.net/index.php/cyberknife-tedavi-alanlari/damarsal-hastaliklar/arteriovenoz-malformasyon-avm#:~:text=Arteriovenöz%20Malformasyon%20veya%20AVM%2C%20beyin,doğumdan%20itibaren%20var%20olduğuna%20inanırlar.

Beyinde Arteriyovenöz Malformasyon (AVM) Belirtileri Nelerdir?

Yorum Yaz

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir